Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Etkili ve Verimli Ders Çalışma

Başarıya giden yolculukta öğrencileri hedeflerine ulaştıran en önemli etken verimli ders çalışma tekniklerini bilmek ve uygulamaktır. Etkili ve Verimli Ders Çalışma için zamanı verimli kullanmak ve doğru yöntemlerle çalışmak sizi bir adım öne götürecektir.

Başarısızlığa uğramanın iki avantajı olduğunu unutmayın. İlki; eğer yanılmışsanız nelerin işe yaramadığını öğrenirsiniz. İkincisi ise; başarısızlık size yeni bir başlangıç için fırsat verir. Roger von Oech

Etkili ve Verimli Ders Çalışma için Neler Yapmalıyım?

  • Kendinizi tanıyın ve öğrenmeye en açık olduğunuz zamanları bilin.

Her bireyde öğrenme süreci farklı şekillerde gerçekleşir. Bazı bireyler görerek ve okuyarak, bazıları işiterek, dinleyerek ve konuşarak daha rahat kavrayabilirler. Bireyin kendini tanıması, başarıya ulaşmak için etkili bir şekilde öğrenme sürecini tamamlaması için önemlidir. Etkili ve Verimli Ders Çalışma yöntemleri arasında sadece hangi yöntemle değil günün hangi saatlerde daha rahat çalışabildiğinizi düşünerek programınızı buna göre yapın.

  • Çalışma ortamınızı düzenleyin.

Sade ve dış etkenlerden uzak bir çalışma ortamı verimli ders çalışmanın olmazsa olmazdır. Ortamda dikkatinizi dağıtan her şeyden kurtulun. Televizyon, telefon gibi dikkat dağıtıcı etkenler ortadan kaldırılmalı ve olanaklar ölçüsünde ayrı bir çalışma odası sağlanmalıdır.

  • Plan yapın.

Etkili çalışmanın önündeki en önemli engel dağınık, plansız ve amaçsız çalışmaktır. Verimli ders çalışmak kendinize zaman ayırmanızı sağlayacak ve zamanında çalışma alışkanlığı kazandıracaktır. Böylece konuların yetişmemesi kaygısı ortadan kalkacak, zamana yayılan bir süreçte öğrenme gerçekleşecektir. Çalışma sürecinizle ilgili çıkaracağınız yol haritası derse adapte ve hâkim olmanıza yardımcı olur.

  • Öğrendiklerinizi pekiştirin.

Öğrenmenin gerçekleştiği ilk 24 saat öğrendikleriniz tekrar etmek unutmanın önüne geçer. Tekrar yapılmadığında öğrenilenlerin büyük kısmı unutulacaktır. Öğrendiklerinizi pekiştirmek için, ders notlarınızı tekrar edin ve okuduklarınızı aklınızda kaldığı kadarıyla yazın. Notlarınızı gözden geçirin ve kaçırdığınız yerleri görün.

  • Mola verin.

Aralıksız çalışmak yerine odaklanmak için mutlaka molalar verin. 40-45 dakikada bir 10-15 dakikayı geçmeyecek şekilde molalar verin.

  • Not alın.

Derslerle ilgili önemli olduğunu düşündüğünüz noktaları not alın. Not almak ezberleyerek öğrenmenin önüne geçer. Kısa kısa, hatırlamanıza yardımcı olacak notları tekrar ederek öğrenme sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

  • Stresten uzak durun.

Öğrenmenin önündeki en büyük engeller stres, gerginlik ve yüksek kaygı düzeyidir. Stres ve gerginlikten uzak durun. Eğer gergin olduğunuzu hissederseniz kısa bir yürüyüş, nefes ve kas gevşetme egzersizleri sizi rahatlatacaktır. Ders çalışmaya başlarken dinamik ve zinde olun.

  • Beslenmenize dikkat edin.

Aç karnına derse oturmayın. Yeterince yemek ve meyve yiyin.

Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön